Eclipse indigo avrdude problem | Willy's Desert

Eclipse + AVRDUDE i reset

Jakiś czas temu przesiadłem się z prostego edytora na Eclipse , największą bolączką Eclipsa i wtyczki do avr-ków jest avrdude, jeśli dysponujemy prostym programatorem zbudowanym na układzie FT232, a takowy posiadam i niestety muszę powiedzieć, że praca czasem jest ciężka, wyciąganie kabla i wyłączanie urządzenia przyprawia mnie o ból głowy i coraz mocniejsze wyrabianie się portu USB.

Jeśli próbowaliście podmienić avrduda w toolschaine na nowszą wersje, to zapewne Eclipse nie chce wam wejść w konfiguracje programatora, a to z przyczyny innego formatu pliku konfiguracyjnego avrdude.  Z kolei wersja 5.10 która jest dostarczana z tollchain-em nie obsługuje ft232 w trybie com-a natomiast działa z zainstalowaną biblioteką libusb, co mi osobiście strasznie nie odpowiada, gdyż większość rzeczy mam napisane z obsługą portu szeregowego, nie pozostaje nic innego jak zaopatrzyć się w jakiś płatny program działający w tle i dezaktywujący linie reset….strasznie mnie to rozbawiło.

Ale do rzeczy, a więc Eclipse-a działa tylko z avrdudem do wersji 5.10, sam avrdude nie obsługuję ft232r/COM/, mało tego ten cholerny wiszący reset.

Nie ma nic “trudniejszego” : instalujemy mingw, ściągamy avrdude src następnie kilka patchy dla ftd232rl BitBang , będziemy jeszcze potrzebować bibliotekę ft232.lib którą ściągamy stąd aktualna wersja to 2.08.30. rozpakowujemy avrduda nakładamy patche następnie wydajemy:

 C | 
 
 copy code |
?

1
./configure CFLAGS="-g -O2 -DSUPPORT_FT245R" LIBS="./ftd2xx.lib"

jeszcze make i mamy zbudowaną wersję avrdude, niestety po pierwszym zaprogramowaniu dowiadujemy się, że linia reset nadal nie jest zwalniana.

Zrobiłem kilka poprawek w kodzie, które niwelują ten błąd, po skompilowaniu,  avrdude działa już dobrze, za to pojawił się inny problem czasem trzeba poczekać na opróżnienie bufora ft232, dodałem kolejne poprawki, które czyszczącą bufor po przejściu ft232 w tryb BitBang.

Oto mój patch, oraz skompilowany w pełni działający pod Eclipsem avrdude-5.10 wraz z obsługą FT232/COM/.

Więcej o problemie można poczytać na elektrodzie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2070896-30.html

Życzę miłej zabawy…

P.S. W tym miejscu pragnę gorąco podziękować mojej nieocenionej Muzie za pomoc w redagowaniu moich wywodów :******* ;P 

Comments are closed.