RIGOL DS1052E | Willy's Desert

Oscyloskop DS1052E

Niejednokrotnie tworząc układ robiłem go na oko, oprogramowywałem procesor nie raz nie dwa domyślałem się co się tam dzieje, nie znając przebiegów starałem się oprogramowywać “coś”…..chyba taką największą porażką było pisanie programu do obsługi kodu RC5, myślałem, że wyjdę z siebie, w końcu napisałem na atmege mały soft do łapania przebiegów i wysyłania ich na PC, tam dopiero te przebiegi wizualizowałem. Oj to była męka ale w końcu udało mi się oprogramować obsługę RC5.

Zdałem sobie sprawę, że brak takiego narzędzia jak oscyloskop przyprawia mnie o siwe włosy na głowię, postanowiłem to zmienić. Niestety ciężko było coś trafić. W końcu trafiłem na coś co mnie zainteresowało.

DS1052E kupiony okazyjnie za niewielkie pieniążki  oczywiście na chwilę obecną nie mogę nic wiele napisać bo jestem w czasie testów, ale wygląda to obiecująco.

Widok na przedni panel oscyloskopu

Testowy sygnał oscyloskopu

przebieg 5MHz mierzony na nóżce CLK rfm12b

Przebieg 5MHz na nóżce RFM12b

Poniżej mała próbka zabawy z diodą podczerwoną i pilotem RC5. Triger został ustawiony na opadające zbocze z pojedynczym przechwytywaniem.

Dokładnie widać długości i czasy przebiegów kodu RC5, łatwo odczytać wartość binarną kodu.

Odczyt kodów RC5    Odczyt kodów RC5

Poniżej podobny kod z przechwycony ATMEGĄ 32 i przetransportowany poprzez RS232 do programu w napisanego C# wizualizującego wykres. Wyzwolenie zostało zaprogramowane na zbocze wznoszące.

Odczyt kodów RC5 programem C#

Comments are closed.